Artikeldatum

"Ik zet me heel graag in voor meer kennis en kunde op dit gebied."

Mijn naam is Dorien Sambros, 35 jaar en woonachtig in Duiven met mijn twee zoontjes, vrouw en hond. Ik werk nu al zo’n 5 jaar bij Dimence als ervaringsdeskundige op de afdeling Herstelgerichte Behandeling Autisme in Deventer en daarnaast werk ik als SRH coach. 

Ook ben ik één van de kerngroep leden van de Regenboog Alliantie Dimence Groep. Naast dat ik het leuk vind om me hier mee bezig te houden, vind ik het ook gewoon ontzettend belangrijk. Zelf heb ik een behoorlijke strijd gehad als het gaat om identiteit, gender en seksualiteit. Tijdens mijn behandelingen was hier eigenlijk nooit ruimte voor. Ik was daar voor het één en met het ander ging ik weer naar de huisarts. Ik had er behoefte aan om als geheel mens gezien te worden. Met aandacht voor mijn zoektocht in wie ik nou was en hoe ik mij voelde. Dat zat ook nauw verstrengelt met de psychische problemen die ik ervaarde. Vanuit mijn passie om iets te kunnen betekenen voor anderen, direct of indirect, ben ik daarom graag onderdeel van de RAD. 

Belang van de RAD

Goed, nu heb ik het wel op een rijtje gelukkig! En zet ik me heel graag in voor meer kennis, openheid en kunde op dit gebied. Ik vind het belangrijk dat mensen als geheel mens gezien worden. Dat er nieuwsgierigheid is waardoor mensen opener durven te zijn over deze, vaak lastige, onderwerpen. Je hoeft niet alles te weten maar nieuwsgierigheid en om zonder oordeel benaderd te worden kan zoveel betekenen voor iemand. 

Ik hoopmet mensen een goed gesprek te kunnen voeren over wat dit onderwerp zo lastig maakt. Ik heb hier namelijk heel veel begrip voor. Ik vind ook niet dat iedereen maar alles moet weten als het gaat over welke genders, welke voornaamwoorden of welke seksualiteiten er allemaal zijn. Je hoeft niet alles te weten. Naar mijn mening is het belangrijkste in je rol als hulpverlener om jouw cliënt te laten weten dat het bespreekbaar is. Dat je graag wilt horen hoe het zit voor die persoon. Ik vind het ook belangrijk dat we als collega’s onder elkaar er allemaal mogen zijn zoals we zijn. Dus de zichtbaarheid en openheid over dit onderwerp geldt zeker niet puur en alleen voor cliënten. 

Het belang van de RAD is groot naar mijn mening. Ik hoop dat het kennis en deskundigheid vergoot, en hiermee dus de zorg verbetert. Dat het uitstraalt hoe belangrijk inclusiviteit en diversiteit is voor de Dimence Groep en dat zowel cliënten als collega’s zich veilig en fijn voelen binnen onze organisatie. 

IDAHOBIT

Homoseksualiteit stond lange tijd op de internationaal gehanteerde lijst van ziekten, de International Classification of Diseases. Homoseksualiteit werd geclassificeerd als geestelijke ziekte. Ook zouden de ‘zieken’ in kwestie lijden aan hun aandoening. Ze konden om hun seksuele afwijking te behandelen, in therapie gaan. Pas op 17 mei 1990 (toen ik een baby was!) is door de WHO uiteindelijk besloten homoseksualiteit van de lijst te schrappen. Homoseksualiteit was hierdoor gelukkig niet langer meer een mentale aandoening. Het schrappen van homoseksualiteit van de lijst is een belangrijk kantelpunt in de LHBTIQA+ geschiedenis. En vandaag de dag wordt deze dag nog steeds gebruikt om aandacht te vragen voor discriminatie, haat en onderdruking. Helaas hebben nog veel mensen binnen de LHBTIQA+ hier mee te maken. En daarom vind ik het belangrijk dat wij, juist als ggz-instelling, hier bij stil staan. Laten wij in ieder geval een veilige plek zijn voor iedereen. 

Bedankt voor het lezen van mijn verhaal. Wees altijd welkom om mij te benaderen voor een gesprek of ik kom graag wat in teams vertellen over de Regenboog Alliantie en over gender en seksualiteit! 

Contact
d.sambros@dimence.nl | regenboogalliantie@dimencegroep.nl